Landslaget i Praha – 3rd open Tsjekkia international wheelchair curling tournament

 

Da har tre av lagets utøvere – Lene, Trine og Geir Arne- vært ute og representert landet igjen.

 

Under sist VM ble det lagt en plan for en World Wheelchair Curling Tour, og Tsjekkia Open var den andre turneringa i Touren. Våre spillere, sammen med Rune Lorentsen og Jostein Stordahl fra Halden Curling club, dro nedover torsdag 18 oktober for å spille.

7 nasjoner og 8 lag deltok; Vertene stilte med to lag, og ellers var der Tyskland, Canada (et nytt lag med den gamle skipen), Skotland, Danmark, Norge og Sveits. Turneringen var lagt op med to puljer gruppespill, og deretter semi- og finalespill.

 

Norge gikk ubeseiret gjennom både gruppespillet og sluttspillet, som det eneste laget i turneringen. Alle andre hadde minst ett tap. I vår gruppe spilte Danmark, Skottland og Tsjekkia2. Vi åpnet mot Skottland og slo dem 10-3. Laget var uten sine gamle og rutinerte skiper og hanglet litt under det. Tre spillere var de samme gamle, men prestasjonene sto ikke helt i samme klasse som i VM. Kampen mot Danmark ble som vanlig jevn. Stort sett ett poeng i hver runde, hvor vi endte opp med en god seier 5-2. Tredje gruppekamp var mot Tsjekkias andrelag. Der var faktisk jenta som spilte ener banens kampens stødigste spiller, etterfulgt av vår Jostein. Hun var en jævel på kombinasjonen Dragning 12-fot front og guard J. Men det hjalp ikke laget stort da vi vant komfortabelt 10-1 og de ga seg etter fem runder. Tsjekkia 1 ble morstander i semifinalen. De er etter hvert blitt et ganske godt lag. Regner med de kan klare kvaliken til neste VM. Vi hadde sistestein i første runden og tok 3. Tsjekkia fulgte opp med 3 i neste runde, og vi hadde en anelse hjerneblødning. Det ser ut som om vi MÅ ha en sånn hjerneblødningskamp i hver turnering, men det er vel ikke seminen som bør være sånn. Vi klarte til slutt å vinne 7-6 ved å stjele 2 i siste runde. Puh, det gikk så vidt.

Finalen ble mot vår gamle erkemotstander sveits. Iflg. Fysioterapeut Espen (trener Thoralf hadde reist til Vancouver på offisielt OLT_besøk) hadde vi taktisk kontroll på hele kampen, og vant til slutt 5-3. Og gullet var i boks. Vi må vel etter hvert begynne å krangle om hvilken by trofeene skal høre hjemme i J

 

Turen var bra, hotellet hadde steinharde senger, mat og øl er billig….velkommen tilbake neste år!

 

Her finner dere resultatliste fra turneringen.

 

Mvh

Geir Arne

3-er landslaget